V oblasti energetiky jsou dva významné faktory. Útlum energetického průmyslu založeného na fosilních zdrojích (ropa, uhlí, zemní plyn), který je významným zdrojem skleníkových (radiačně aktivních) plynů. Navíc spalování ropy je z pohledu tohoto neobnovitelného zdroje velmi nerozumný krok. Druhým faktorem jsou nové technologie ať již alternativní nebo jaderná energie.
Nelze však zapomenout, že nejekologičtější energie je ušetřená energie. Přitom lze očekávat, že ropa, uhlí a zemní plyn budou do roku 2030 hlavní energetické zdroje.
Obnovitelné zdroje a jaderná energie tvoří jen 13% celkových zdrojů, obnovitelné zdroje jen 7%.
Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů předpokládá v roce 2020 dosažení 13% podílu energie z obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie a 10,8% podílu energie z obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě v dopravě.
Otázka využití příjmů z emisních povolenek ČR snížila emise od r. 1990 o cca 27%, přičemž z Kjótského protokolu vyplynula povinnost snížit jen o 8%. Většinu přebytků odkoupilo Japonsko (japonská vláda a firma Mitsui), část emisních kreditů od Česka převzaly i vlády Rakouska, Španělska a Světová banka. Příjem z prodeje šel do SFŽP – program „Zelená úsporám“. Největší podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů je v ČR vyráběn ve vodních elektrárnách (3,25%) a biomase (1,74%) – nejvíce lesní štěpka (0,75%). Většina dříví je pálena v nevyhovujících provozech s účinností pod 40%, přičemž žádoucí stav je energetické využití lesní biomasy s vysokou účinností, která v moderních provozech přesahuje 80%.
Je nutno rozumně podpořit alternativní zdroje energie na úkor uhelných elektráren; poslední studie ukazují, že v současnosti jsou bez dotací a v konkurenci s nízkou cenou ropy nekonkurenceschopné.
Je nutno nedopustit zneužití situace jako se stalo se solární energií, podpořit solární panely na střechy domů, lokálně podpořit pěstování energetických dřevin a bylin v blízkosti spaloven.
Je vhodné využít know-how České republiky v oblasti jaderné energetiky a v případě potřeby rozšířit tento bezemisní zdroj energie (ČR v současné době vyváží 16 % vyrobené energie).
Je na čase zjednodušit administrativu spojenou s energetikou. Pokud se dnes rozhodnete například postavit novou elektrárnu, čeká vás byrokratická mašinerie, která nemá obdoby.
Cílem má být podpořit výzkum, vývoj a vzdělávání v oblasti energetiky. Zaměření hlavně na vývoj nových účinnějších technologií.