Změna klimatu přináší změnu stanovištních podmínek buď přímou změnou klimatických podmínek (např. zvýšení teploty, změna rozložení srážek), či změnou jiných místních podmínek, které mají přímou vazbu na klima (např. změna půdní vlhkosti nebo zvýšení výparu).
Důsledkem je ovlivnění produkčních, ale i dalších ekosystémových služeb. Kromě postupně se měnících stanovištních podmínek je zásadním dopadem změna variability počasí spojená s výskytem hydrometeorologických extrémů. Scénáře změny klimatu se shodují se zvyšováním teploty a změnou rozložení srážek. Ty by měli přibývat v zimním období a ubývat v době vegetačního růstu.
Z pohledu produkce Evropy se podle scénářů změny klimatu sníží produkční potenciál jižních států, zatímco severní státy budou mít zemědělství, zvláště polní produkci výkonnější, i když ani ty se nevyhnou dopadům extrémních událostí.
Bodově se dá se očekávat výrazné zvýšení variability výnosů polních plodin, kalamitní výskyty škůdců či chorob a jejich šíření v souladu s jejich klimatickou nikou, výrazné dopady sucha často spojené s působením vysokých teplot a dalších agrometeorologických extrémů. Ze širokého literárního review na téma adaptační opatření v zemědělství je zřejmé, že jejich primárním cílem je udržení produkční schopnosti směřující k zajištění potravinové bezpečnosti. Pro podmínky ČR je nutné podporovat a realizovat následující zásadní adaptační opatření.
Situace, kdy je nutné provést zásahy pomocí inženýrských a technologických projektů, např. prostřednictvím pozemkových úprav, nebo výstavbou zavlažovacích systémů.
Obsahující environmentální opatření a ekosystémové projekty přírodě blízké.
Ta jsou založena na chování lidí a to je odvozeno jednak od míry informovanosti a jednak od úspěšnosti vlastního podnikání. Pouze informovaný a úspěšný podnikatel může investovat čas a finance do zlepšení ekosystémových služeb krajiny v pozici jejího hospodáře.
Jak vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí zaměřené na adaptace na změnu klimatu, nejúčinnější opatření kombinují více způsobů adaptace, například technická s měkkými či zelenými opatřeními.
V rámci ČR jsou výchozími materiály „Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR“ (tzv. Adaptační strategie ČR) zpracované Ministerstvem životního prostředí (MŽP), dále závěry mezirezortní komise Voda-Sucho (MŽP a Ministerstvo zemědělství) či oběma ministerstvy signovaný „Generel území chráněných pro akumulaci povrchových vod a základní zásady využití těchto území“ nebo pro oblast zemědělství materiál AK ČR s názvem „Generel vodního hospodářství krajiny ČR“
Z analýzy uvedených materiálů je zřejmé, že základní adaptační opatření v zemědělství musí směřovat k udržení produkční schopnosti půd s tím, že prioritní je zadržení vody krajině ať již zvýšením množství organické hmoty v půdě, snížením utužení půd a aplikací protierozních opatření nejen organizačními metodami, ale citlivě i pomocí pozemkových úprav.
V oblasti zabezpečení zemědělství vodou musí dojít k stavbě malých vodních ploch, místně i ke stavbě středních nádrží nejen pro potřebu závlah, ale i udržení průtoků v době sucha. Je nutné podpořit budování a rekonstrukci závlahových systémů pro speciální kultury (především ovoce, zeleninu, chmel, vinnou révu).
Proměnou musí projít i agrotechnické postupy od dodržování osevních postupů, využití šlechtění formou nových odrůd a půdoochraných či vodou úsporných technologií. Nezbytnou součástí adaptačních opatření zůstává výzkum, vzdělávání, informovanost a osvěta.
Primárním úkolem v oblasti agrosektoru je provedení adaptačních opatření u měnících se vlastností půd, struktury plodin a osevních postupů a šlechtění odolných plodin.
V oblasti lesnictví jako důsledek změny klimatu očekáváme vyšší stres a škody suchem, poškození porostů vichřicemi a škůdci.
Primárním úkolem adaptačních opatření v hydrologii bude umět se vyrovnat s narůstajícími extrémními situacemi.
V oblasti energetiky jsou významné faktory útlum energetického průmyslu a nové technologie.
Působení meteorologických podmínek na lidské zdraví je spojeno především s jedním meteorologických prvkem a to s teplotou vzduchu.