Globální modely: Střední a vysoké emise ČR
Regionální modely: Střední a vysoké emise ČR
Informace: Metodika měření Adaptace
biotopy s velmi nízkou hodnotou | hodnotné biotopy | ||
málo hodnotné biotopy | velmi hodnotné biotopy | ||
průměrné hodnotné biotopy |
Mapová vrstva zobrazuje klasifikaci stávajících biotopů z pohledu významnosti biotopu pro zachování biodiverzity.
Mapová vrstva ukazuje klasifikaci české krajiny do pěti kategorií podle významu jednotlivých biotopů pro zachování biodiverzity. Rozloha cenných i nejcennější území se v průběhu času snižuje v závislosti na predikované změně krajinného pokryvu, především vlivem narůstajících sídel.
Mapová vrstva významných míst (hot-spot) biodiverzity v krajině ČR je výsledkem víceúrovňového hodnocení s využitím hodnocení biotopů metodou BVM (Seják et al. 2003). Pro každý krajinný segment (pixel) byl zjištěn převažující biotop. Pomocí BVM metody byl zařazen do příslušné skupiny přirozenosti biotopu (biotopy přírodní, přírodě blízké, přírodě vzdálené, přírodě cizí a antropogenní biotopy). Podle toho byla pak každému typu biotopu přiřazena hodnota indexu Mean Habitat Value (MHV) v rozsahu 0 (degradovaný či antropogenní biotop) - 1 (přírodní biotop), odvozeného z metodiky modelu GLOBIO 3. V posledním kroku bylo území rozděleno do pěti kategorií významnosti biotopu z pohledu zachování biodiverzity. Predikce do budoucna je založena na změnách využití území v jednotlivých sledovaných obdobích, predikovaných modelem Land Change Modeller na základě dat z mapování Corine LC. Pro každý predikovaný stav byla opětovně přiřazena bodová hodnota podle BVM metody a následně proběhly další fáze klasifikace biotopů.
Adaptační opatření vedoucí k udržení biodiverzity je třeba uplatňovat především v územích s velkým zastoupením přírodních a přírodě blízkých biotopů. Z vrstvy lze vyčíst, kde se nacházejí velmi významné a významné biotopy. Ty, které nejsou doposud zařazeny do zvláště chráněných území, by zasluhovaly nějakou kategorii územní ochrany, případně alespoň stavební uzávěru a ekologicky šetrnější lesnické či zemědělské způsoby obhospodařování.
Chcetě vědět vše podstatné o klimatické změně?
Navštivte našeho PRŮVODCE ZMĚNOU KLIMATU.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR v.v.i.
Bělidla 986/4a
603 00 Brno
+420 731 622 088, +420 545 133 094
info@czechglobe.cz