Globální modely: Střední a vysoké emise ČR
Informace: Metodika měření Adaptace
1 generace | 3 generace | ||
2 generace | 4 generace |
Mapa zobrazuje výskyt škůdce - lýkožrout smrkový na podkladě současného rozšíření smrku.
Lýkožrout smrkový (Ips typographus) představuje nejvýznamnějšího škůdce v lesích mírného a boreálního pásma, proto je výzkumu jeho populační dynamiky a metod ochrany lesa dlouhodobě věnována mimořádná pozornost. Lýkožrout smrkový je multivoltinní druh, což znamená, že je v závislosti na podmínkách prostředí schopen zplodit ročně jednu i více generací. Rychlost vývoje a následně počet generací jsou ovlivňovány teplotou vzduchu, změna klimatu proto může mít na vývoj škůdce zásadní vliv.
Výpočet počtu generací pro území České republiky byl realizován s využitím fenologického modelu Ips typographus PHENIPS. Obecný princip modelu je následovný: limit maximální denní teploty určuje začátek vývoje škůdce na jaře. Vývoj jednotlivých vývojových stadií je následně určován teplotou kůry. Rychlost a ukončení vývoje jednotlivých stadií jsou určeny na obecně známém principu kumulace tzv. stupňodní (degree-days). Pro ukončení vývoje jedné generace je zapotřebí suma 557 stupňodní. Celkové ukončení vývoje v rámci roku je určováno délkou fotoperiody 14,5 hodiny, čemuž u nás odpovídá 22. srpen. Teplota kůry je určována pomocí regresního vztahu, kde jsou jako prediktory použity teplota vzduchu a sluneční radiace.
Delší růstová sezóna, vyšší teplota vzduchu, ale i kůry stromů a dostatek potravy vede k zvýšení počtu generací škůdců. Mezi adaptační opatření patří nevysazovat smrky v nižších nadmořských výškách, zvýšení druhové, věkové a prostorové diverzity lesa, sanace napadených stromů. Součástí opatření musí být monitoring a včasné zjištění přemnožení s následnou sanací stromů.
Chcetě vědět vše podstatné o klimatické změně?
Navštivte našeho PRŮVODCE ZMĚNOU KLIMATU.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR v.v.i.
Bělidla 986/4a
603 00 Brno
+420 731 622 088, +420 545 133 094
info@czechglobe.cz